close
تبلیغات در اینترنت
زیان مادری
loading...

آذربایجان

زبان پديده اي منحصر به فرد است که روند تکامل انسان در جامعه توسط آن به نسلهاي بعد منتقل مي شود. اگر زبان از جامعه انساني گرفته شود، چرخه اجتماعي از حرکت مي ايستد.زبان مادري در واقع بنياني است كه اغلب انسانها از لحظه‌اي كه اولين نفس‌ها را مي‌كشند، شخصيت خود را بر مبناي آن پايه‌ريزي مي‌كنند. اين زبان چيزي است كه در تمام طول حيات با انسان همراه است و زبان مادري، مكتبي است براي احترام به خود، تاريخ و فرهنگ. هيچ زباني فاقد تاريخ نيست. پيوند بين زبان مادري و چند زباني بعنوان شعار روز جهاني زبان مادري…

زیان مادری

آذربایجانلی بازدید : 606 دوشنبه 8 شهريور 1389 زمان : 11:18 نظرات ()زبان پديده اي منحصر به فرد است که روند تکامل انسان در جامعه توسط آن به نسلهاي بعد منتقل مي شود. اگر زبان از جامعه انساني گرفته شود، چرخه اجتماعي از حرکت مي ايستد.

زبان مادري در واقع بنياني است كه اغلب انسانها از لحظه‌اي كه اولين نفس‌ها را مي‌كشند، شخصيت خود را بر مبناي آن پايه‌ريزي مي‌كنند. اين زبان چيزي است كه در تمام طول حيات با انسان همراه است و زبان مادري، مكتبي است براي احترام به خود، تاريخ و فرهنگ. هيچ زباني فاقد تاريخ نيست. پيوند بين زبان مادري و چند زباني بعنوان شعار روز جهاني زبان مادري در سال 2007 انتخاب شده است. با وجود اقدامات بهينه‌اي كه در بعضي از نقاط دنيا صورت گرفته، امروز چند زبانگي بيش ازآنكه يك واقعيت باشد يك ايده‌آل است. برنامه امسال روز جهاني زبان مادري يونسكو (سازمان تربيتي علمي و فرهنگي ملل متحد) به تدوين راهبردهاي زباني ملي ومنطقه‌اي با هدف ساختن محيطي سازگار براي تمام زبان‌هاي دنيا مي باشد. اين سازمان سيستم آموزشي چند زبانه ( استفاده از زبان مادري در امر آموزش) را رمز پايداري زبانهاي مادري دانسته و استفاده از اين سيستم را به كليه كشورهاي چند زبانه توصيه مي‌كند.
جامعه انساني از هم گسسته، فرهنگ و تمدن بشري هم نابود مي شود. از زبان به عنوان کليد شبکه هاي ارتباطي و گاهي نيز سرمايه فرهنگي ياد مي شود که افراد با تسلط بر آن مي توانند علاوه بر برقراري روابط اجتماعي، نوعي هويت ويژه کسب کنند. پس هويت فرد چه در سطح قومي و در سطح ملي تا حدود زيادي بستگي به زباني دارد که او فرا ميگيرد. وقتي که از حفظ، تقويت و توسعه فرهنگ يک جامعه سخن به ميان مي آيد، زبان نيز به عنوان يک عامل اساسي مطرح مي شود، چرا که زبان در حکم رشته اي است که فرهنگ گذشته و حال را به هم پيوند مي دهد. در 3 قرن اخير روند نابودي زبانها به نحو فزاينده و دهشتناکي رو به رشد بوده است، به نحوي که نوع بشر در هر ماه 2 زبان را از دست مي دهد. اين روند بيشتر در مناطقي چون آمريکا و استراليا ملموس است. در حدود 3000 زبان به طور جدي در معرض نابودي قرار دارند و بر اساس يافته هاي جديد دانشمندان، بيشترين زبانها داراي کمترين متکلمان هستند؛ به نحوي که تعداد متکلمين برخي زبانها کمتر از 10000 نفر و در مواردي کمتر از 1000 نفر است. بر اساس هشدار جدي زبانشناسان مبني بر احتمال نابودي 40 درصد زبانها در اين قرن، سازمان ملل و يونسکو اقدام به تدوين طرحي براي حفظ زبانهاي موجود کرده اند که از موارد آن مي توان به نامگذاري روز 21 فوريه به نام روز جهاني زبان مادري اشاره کرد.

تاريخچه
بنگلادش اولين كشوري بود كه در نوامبر سال 99 پيشنهاد رسمي خود را مبني بر نامگذاري روز 21 فوريه (3 اسفند) به نام روز جهاني زبان مادري به سازمان يونسكو ارائه كرد. طرح ارائه شده از سوي دولت بنگلادش و انجمن جهاني طرفداران زبان مادري در سي‌امين نشست عمومي سازمان يونسكو به تصويب نمايندگان كشورهاي عضو رسيد. با تعيين اين روز به عنوان روز جهاني زبان مادري، طرحي توسط يونسکو تهيه و به کشورهاي عضو ابلاغ شد که در آن برنامه هاي متنوعي براي مردم جهان تدارک ديده شده بود. کشورهاي جهان از آن پس در 21 فوريه اين روز را جشن مي گيرند که از جمله کشورهاي پيشرو در پاسداشت روز جهاني زبان مادري مي توان به آمريکا، انگليس، کانادا، جمهوري چک، هندوستان، بنگلادش و … اشاره کرد.

سازمان ملل
در پنجاه و پنجمين نشست عمومي سازمان ملل، که رياست آنرا يان کاوان (Jan Kavan) وزير اسبق امور خارجه جمهوري چک بر عهده داشت، وي اعلام کرد که روز جهاني زبان مادري باعث ايجاد احترام متقابل فرهنگها و زبانهاي مختلف شده و سبب غني تر شدن فرهنگها مي گردد. همچنين با اشاره به سير تاريخي نامگذاري روز جهاني زبان مادري ازسوي يونسکو و روند صعودي نابودي زبانها افزود: «سازمان ملل و يونسکو در جستجوي راهي براي حفظ زبانها به عنوان ميراث مشترک بشري هستند و سيستم آموزشي چندزبانه را به کشورها توصيه مي کنند.» وي با اشاره به وجود خلاقيت بسيار در خصوصيات زبان، وجود نزديک به 6700 گونه زباني و لزوم حفظ زبان به عنوان عنصر ارزنده ميراث فرهنگي و هويت اجتماعي، توجه به سابقه تاريخي روز جهاني زبان مادري و مبارزات تاريخي مردم بنگلادش و نيز فعاليتهاي ارزنده سازمان طرفداران جهاني زبان مادري (Mother Language Lovers of the World) را لازم و ضروري دانست. کاوان افزود:« زبان مادري به عنوان ابزار ارتباطي نقشي بسيار مهم در تکوين شخصيت افراد دارد و روز جهاني زبان مادري، اعلاميه جهاني تنوع فرهنگي و محافظت از بينش سنتي مردم بوده و جلوگيري از نزاعهاي غير منطقي بر سر کالاها و خدمات فرهنگي، از اهداف آن به شمار مي روند. از کشورهاي عضو که سيستم آموزشي چند زبانه را به کار گرفته اند، سوئيس، نروژ، هلند و هند نمونه هاي موفقي به هستند که با استفاده از اين سيستم، به اهداف يونسکو جامه عمل پوشانيده و مردم را به فراگيري چند زبان ترغيب نموده اند.

اينترنت نيز ابزار بسيار قدرتمندي براي دستيابي موفق به اطلاعات فرهنگي به شمار مي رود. تاکنون تنها از کتابخانه ها و موزه ها براي تبادلات فرهنگي استفاده مي شد، ولي امروزه کشورهاي عضو قادرند تا با کمک ابزارهاي ترجمه و منابع چندزبانه الکترونيک به عنوان ابداعاتي مفيد از تنوع فرهنگي خويش محافظت کنند.

اميدوارم که روز جهاني زبان مادري احترام متقابل ملل دنيا را تقويت کرده و سنتهاي فرهنگي را که زبان نمونه بارز آن است، غني تر گرداند.»

حمید حاجی اسمعیلی اردکانی

برچسب ها زبان مادری ,
ارسال نظر برای این مطلب
این نظر توسط Babak Pakdaman Sardrood در تاریخ 1397/2/2 و 15:40 دقیقه ارسال شده است

با درود. خواهش می کنم که به نشانی وبلاگ من www.ScienceofDay.blogfa.com رفته و مقالات مرا بخوانید. باافزودن رای خودتان مرا بیشتر سپاسگزار و شادمان خواهید فرمود. تندرست و پیروز باشید.

این نظر توسط در تاریخ 1391/7/28 و 14:48 دقیقه ارسال شده است

یک کارت شارژ 1000 تومانی مجانی بگیرید

سلام دوست عزیز شما با قرار دادن لینکه سایت بنده در قسمت لینک دوستان وبلاگتون یک کارت شارژ 1000 تومانی ایرانسل از من هدیه بگیرید

بابت راست بودنه این نوشته من به آدرس زیر مراجعه کنید
http://forum.persiantools.com/t301684.html

.

لطفا بعد از قرار دادن لینک سایت با متـــــن زیــــر

خرید شارژ همراه اول
http://www.newcharge.ir/default.aspx

ویا به ایمیل hossputer7@gmail.com یک ایمیل بزنید و در ایمیل آدرس وبلاگتونو نیز درج کنید تا در کمتر از 24 ساعت براتون کد شارژ رو ارسال کنم.


و یا به شماره موبایل 09363319562 یک اس ام اس حاوی لینک وبلاگه خود را بعد از قرار دادن لینک بفرستید تا در کمتر از 12 ساعت کد شارژ 1000 تومانی ایرانسل برای شما ارسال شود

در آخر تایید کنم که منظوره بنده برای درج لینکه سایت من برای همیشه در لینک دوستان شما دوست گرامی است

و لطفا این نظر رو پاک کنید و به اشتراک نزارید

با تشکر از همکاری شما منظره جواب شما هستم

این نظر توسط در تاریخ 1391/7/9 و 22:24 دقیقه ارسال شده است

ادکلن مردانه دیزل (Diesel)

عطری کاملا متفاوت و با گرایشی استثنائی و کاملا مدرن و احساس آزادی مطلق و راحتی فراموش نشدنی همه و همه در این محصول نهفته است. مخصوص افرادی که خواستار توجه می باشند.

اطلاعات تکمیلی و نحوه خرید این محصول جالب رو میتونید از لینک زیر مشاهده کنید:

http://zarbid.com/product.php?id=190

این نظر توسط در تاریخ 1391/7/2 و 14:14 دقیقه ارسال شده است

کوچک ترین هندزفری بلوتوث جهان با طراحی شیک، ظریف و کارایی فوق العاده با قیمتی بسیار مناسب. این هندزفری تنها 5 گرم وزن دارد و دارای کیفیت بی نظیر می باشد.
با 50% تخفیف ویژه کاربران رزبلاگ
اطلاعات تکمیلی و نحوه خرید این محصول جالب رو میتونید از لینک زیر مشاهده کنید:

http://www.zarbid.com/product.php?id=188

این نظر توسط Design74.ir در تاریخ 1390/9/17 و 22:12 دقیقه ارسال شده است

طراحی سایت شخصی و اختصاصی با قیمت عالی و امکانات باور نکردنی.
هاست رایگان
دامنه ir رایگان
فروشگاه آنلاین رایگان
1 ماه پشتیبانی آنلاین
طراحی حرفه ای
همین حالا سایت خود را سفارش دهید.
به وبلاگ دل نبندید این یک فرصت واقعا ویژه است .
برای دریافت اطلاعات بیشتر به سایت مراجعه کنید.
Design74.ir

این نظر توسط فیس ایران در تاریخ 1390/9/17 و 21:50 دقیقه ارسال شده است

وای هنوز عضو فیس ایران نشدی!
سیستم دوستیابی فیس ایران
به دنبال دوستان جدید باشید
به جمع دختران و پسران ایرانی بپیوندید
با امکانات فراوان.
اضافه کردن مطلب. اضافه کردن عکس، فایل، ویدیو ...
همچنین اضافه کردن لینک وبلاگ خود که باعث افزایش بازدید شما می شود از قابلیت های دیگر است.
ثبت شده در ستاد ساماندهی کشور
پس بهتره هر چه زود تر به ما بپیوندید!
منتظر شماییم:
http://FaceIran.info

لینک عضویت در سایت:
http://faceiran.info/signup

به امید لحظات و روز های خوش
----------------------------------------------------------

لینک خود را کوتاه کنید! www.11i.ir
----------------------------------------------------------

لینک باکس فیس باکس برای افزایش بازدید http://box.faceiran.info
----------------------------------------------------------

تبادل لینک اتوماتیک با فیس ایران www.faceiran.info/links

این نظر توسط ayhan در تاریخ 1390/8/27 و 23:38 دقیقه ارسال شده است

سلام
وبلاگه با حالی داری
اگه خواستی با هم تبادل لینک کنیم منو با عنوان تراختور اف سی و آدرسه www.traxtur-fc.ir لینک کن بعد بهم خبر بده تا با هر نامی خواستی لینکت کنم
با تبادل بنر هم هستم
منتظه نظره همکاریت تو وبلاگم هستم
دوستت دارم
بای
پاسخ : گوزل يولداشيم من هركسي كي آذربايجان اوچون چاليشا چوخ ممنونيت له لينك ائلييپ بونا ايفتيخار ائله رم بونون بير منتي يوخدور سيزه سئوسه ز مني لينك ائله يين !


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
آذربایجان منیم ائلیم، آذربایجان منیم دیلیم، دوغراسالار دیلیم دیلیم، باشقا دیله چؤنن دئيیل، دیلیم اؤلسه من ده اؤللم، آنا دیلیم اؤلن دئيیل، باشقا دیله دؤنن دئیيل . anadilim@ymail.com
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • لینک دوستان
  آمار سایت
 • کل مطالب : 174
 • کل نظرات : 214
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 20
 • آی پی امروز : 2
 • آی پی دیروز : 14
 • بازدید امروز : 25
 • باردید دیروز : 17
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 163
 • بازدید ماه : 568
 • بازدید سال : 568
 • بازدید کلی : 186,699